Urządzenie mieszkania tylko na pozór wydaje się łatwą sprawą, ale zazwyczaj okazuje się, że niezwykle trudno pogodzić kwestię estetyki z funkcjonalnością, a ponadto nie każda ciekawa inspiracja sprawdzi się w naszych pomieszczeniach. Nie wolno też pomijać kosztów aranżacji i często zdarza się, że ograniczenia budżetowe rozbijają najlepsze plany.

Jak urządzić niebanalne mieszkanie i na co zwrócić uwagę?

Warto sobie uzmysłowić, że w mieszkaniu spędzamy wiele godzin, więc ma ono duży wpływ zarówno na jakość życia, jak i nasze samopoczucie. Wnętrza źle zaaranżowane będą męczyć domowników i dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie całej koncepcji. Mieszkanie idealne na pewno musi cieszyć oczy, jednak nawet najpiękniejsze wnętrza nie spełnią swojego zadania, jeżeli nie zadba się o elementy praktyczne. Trzeba zaplanować wygodne w codziennym użytkowaniu przestrzenie wspólne, ale również i te indywidualne, aby każdy domownik miał jakiś fragment naznaczony swoją osobowością. Estetyka, funkcjonalność i komfort użytkowania stanowią podstawę, a liczą się detale, jak ilość i rozmieszczenie kontaktów bądź kolorystyka ścian. W planowaniu idealnego mieszkania konieczne jest również uwzględnienie możliwości finansowych i to one niekiedy mogą ograniczyć realizację marzeń.

Mieszkanie jak z katalogu? Niekoniecznie!

Na pewno złym pomysłem jest ślepe kopiowanie istniejących już rozwiązań albo kierowanie się wyłącznie modą, które przecież przemija. Niektórym osobom wydaje się, że wystarczy znaleźć jakiś ciekawy projekt aranżacji wnętrza i po prostu go wykonać u siebie, jednak to błędne myślenie. Owszem, może on stać się pewną inspiracją, ale pomieszczenia mogą różnić się wielkością czy układem, a wtedy trudno o identyczny efekt. Warto też zachować ostrożność przy wyborze kolorów, materiałów i kształtów mebli. To, co zachwyca na zdjęciu bądź na wystawie sklepowej może szybko się znudzić albo wręcz nie pasować do stylu danego wnętrza.

Należy również pamiętać, że wnętrza, w których przebywa się na co dzień, powinny wyrażać osobowość i charaktery domowników, a przede wszystkim być dopasowane do ich potrzeb. Tylko w takim przypadku przestrzeń mieszkalna okaże się miła do życia i wszyscy chętnie będą wracać do domu.