Każde dziecko potrzebuje odpowiednio przystosowanego pokoju zarówno do zabawy, jak i do nauki. Jak urządzić pokój dziecka, aby spełniał obie te funkcje?

Planowanie

Każdy maluch ma swoje potrzeby i musimy mieć je na uwadze, planując jego pokój. To miejsce, gdzie dziecko będzie spędzało dużą część swojego czasu – uczyło się, bawiło i odpoczywało. W miarę możliwości, warto, aby pokój dziecka znajdował się niedaleko sypialni rodziców. To ważne, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, które często tęsknią za mamą i tatą. Planując wygląd pokoju powinniśmy również uwzględnić pragnienia, marzenia dzieci – oczywiście w granicach rozsądku. Możemy podpytać je o kolor ścian, czy wygląd łóżka i wziąć te informacje pod uwagę, podczas urządzania pokoju.

Meble w dziecięcym pokoju

Zacznijmy od tego, że wszystko co znajdzie się w dziecięcym pokoju, również meble muszą być bezpieczne. Wyposażenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla malucha. Dlatego unikajmy ostrych krawędzi i ciężkich sprzętów. Warto wybierać trwałe i odporne na zniszczenie meble. Jeżeli dziecko jest małe, lepiej unikać białych ścian i mebli, które szybko się brudzą. Wybierajmy wyposażenie, które łatwo jest wyczyścić.

Zanim przystąpimy do szukania odpowiednich mebli, musimy zorientować się jaką przestrzenią dysponujemy. Narysujmy plan przedstawiający rozmieszczenie mebli w pokoju i zróbmy pomiary. Przy sporządzaniu schematu, musimy pamiętać, aby w odpowiednim miejscu ustawić biurko. Taki stolik nie może znajdować się tyłem do okna, ponieważ potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na położenie lampki na biurku.

Nie zapominajmy, także o szafie, komodzie. Dziecko musi mieć miejsce, gdzie schowa swoje zabawki, ubrania i będzie miało do nich łatwy dostęp. Dlatego unikajmy zbyt wysokich regałów, półek. Za to starajmy się ustawić je tak, aby były w zasięgu dziecka.

Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Jednak poświęcając temu odpowiednią ilość czasu, możemy stworzyć dla naszej pociechy wspaniałe pomieszczenie. Pamiętajmy by przy urządzaniu dziecięcego pokoju kierować się funkcjonalnością, bezpieczeństwem i marzeniami najmłodszych.