Od dawna ludzie wiedzieli jak ważna jest ochroną przed słońcem – nikt nie lubi się przecież przegrzewać, z całą pewnością też nikt nie lubi ciągle mrużyć oczu, by cokolwiek zobaczyć. Z tą drugą przypadłością współcześni ludzie radzą sobie za pomocą okularów przeciwsłonecznych, jednak niegdyś nie mieli takich możliwości. Niegdyś też nakrycia głowy w Europie produkowane były z ciężkich, nieprzepuszczających materiałów i strasznie grzały. Stąd też wzięła się w pewnym stopniu cała sława kaszkietów. Skąd się jednak tak naprawdę wzięły? Kaszkiety na wiosnę i lato – czy to dobry pomysł? Jaki jest ich współczesny status i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Dowiedz się!

  1. Kaszkiet kiedyś
  2. Kaszkiet dziś
  3. Z czym nosić kaszkiety
  4. Dla kogo takie nakrycie głowy?
  5. Na jaką okazję go zakładać?

Krótka historia kaszkietu

Pierwszy raz nakrycie głowy, które przypomina współczesny kaszkiet pojawiło się w Anglii już w XIV wieku. Nazwa kaszkiet jednak musiała poczekać jeszcze kilka wieków, bo zaczęto jej używać dopiero na przełomie wieków XVIII i XIX. Na XVI wiek jednak datuje się bardzo ciekawe prawo dotyczące kaszkietów – otóż w Anglii każdy mężczyzna od szóstego roku życia, o ile nie pochodził z rodu szlacheckiego lub nie był uczonym, musiał w niedzielę i święta nosić wełniany kaszkiet. Niedostosowanie się do tego nakazu groziło ukaraniem grzywną. Tego typu postępowanie nie było bezzasadne – miało na celu pobudzenie miejscowej gospodarki i zmuszenie ludzi do kupowania lokalnych wyrobów wełnianych. Choć sam nakaz przetrwał jedynie kilkadziesiąt lat, kaszkiety upowszechniły się jako nakrycie głowy kojarzone głównie z klasą robotniczą. Na przełomie wieku XIX i XX kaszkiety nosili już praktycznie wszyscy, choć nadal kojarzone było z klasą pracującą, to szlachetnie urodzeni mężczyźni lubili je nosić podczas wiejskich wypadów. W Stanach Zjednoczonych natomiast były nakryciem głowy kojarzonym głównie z chłopcami, którzy roznosili gazety.

Kaszkiet współcześnie

Z biegiem lat kaszkiety coraz bardziej traciły. Od wieków kojarzone z klasą robotniczą, zaczęły zyskiwać złą sławę jako nakrycie głowy osób z półświatka. W końcu niemalże zanikły, by zostały przypomniane i wyciągnięte na światło dzienne wiele lat później. Współcześnie kaszkiety na wiosnę i lato z chęcią wybierają mężczyźni, którzy chcą wyglądać modnie, a przy tym wyróżniać się z tłumu. Wzrost zainteresowania kaszkietami przyszedł w roku 2011, gdy popkultura znów przypomniała ich wygląd – nosili go członkowie gangu Peaky Blinders z serialu o tej samej nazwie, który szybko zyskał miano hitu.

Kaszkiety Peaky Blinders – z czym je nosić?

Kaszkiet uważany jest współcześnie za nakrycie głowy dość uniwersalne. Kaszkiety Peaky Blinders, których widok upowszechnił przecież znakomity serial, doskonale nadają się do stylizacji zarówno casualowych, jak i tych półcasualowych. Można je nosić do t-shirtów, koszulek polo i sportowych marynarek, które są doskonałym połączeniem stylu luźnego, codziennego i nienachalnej elegancji. Właściwie wcale nie trzeba ich nosić tylko w sezonie wiosenno-letnim, bo doskonale sprawdzą się też w chłodniejsze dni. Wtedy kaszkiet warto założyć do wełnianego płaszcza lub tweedowej marynarki.

Kto będzie dobrze prezentował się w kaszkiecie?

Nie ma jednego typu urody męskiej, który będzie dobrze wyglądał w kaszkiecie. Niezależnie od wizerunku, który chce się kreować i wrażenia, które chce się wywołać – kaszkiet nada się doskonale. Można je nosić w stylizacjach vintage, wzorując się na klasie robotniczej lub na szlachetnie urodzonych dżentelmenach, którzy nosili kaszkiety do eleganckich, choć bardziej codziennych strojów, by podkreślić swój wysoki status, ale zaznaczyć też fakt współuczestniczenia w życiu zwyczajnych ludzi. Kaszkiety z powodzeniem mogą nosić młodzi mężczyźni, jak i ci nieco starsi, a nawet nastolatkowie i dzieci – niegdyś przecież nakaz noszenia kaszkietu obowiązywał od 6 roku życia – dzisiaj nakazu już nie ma, mały chłopiec nadal jednak będzie bardzo dobrze prezentował się w kaszkiecie.

Na jaką okazję kaszkiet nadaje się idealnie?

Kaszkiety doskonale nadają się do chodzenia na co dzień. Są nakryciem głowy bardzo casualowym, choć przy odpowiednim zestawieniu z dodatkami i innymi częściami garderoby, mogą dopełnić stylu pół casualowy, który cechuje się pewną, niewymuszoną elegancją. Z tego powodu nadają się na wypady ze znajomymi do barów i pubów, można je też założyć na wypady na łono natury, a nawet na randkę – kaszkiet nada wtedy tego nieco łobuzerskiego, choć nadal eleganckiego rysu każdej stylizacji. Zwłaszcza jeśli będzie to kaszkiet dobrej jakości, a o to najlepiej dba sprawdzona, renomowana marka – dobrym wyborem będą na przykład kaszkiety z HatFactory, w końcu warto pamiętać, że za wygląd nakrycia głowy bardzo często odpowiada nie tylko jego fason, ale też bardzo często jakość – znaczenie ma wykorzystany materiał i sposób, w który zostało ono uszyte. A dobrej jakości kaszkiet będzie prezentował się bardzo dobrze nawet po długim czasie i nic nie straci na swojej urodzie.