Odzież słowiańska to ubiory tradycyjne, z okolic Polskich miejscowości w pobliżu gór i Słowackiej. Regionalne ubiory z wieloletnią historią, które charakteryzuje tkanina wełniana. Hodowla owiec, strzyżenie i przerabianie na tkaninę, było obecne w wielu wsiach.

Historia strojów słowiańskich

Skóra pozyskiwana z dzikich zwierząt i bydła była przeznaczona dla bogatszych. Ciepłe, naturalne materiały, które miały chronić ludzi przed mrozem, były przede wszystkim wełniane. Ubrania to haftowane, kolorowe i kwiatowo- orientalne stroje. Kapelusz męski z piórem i wzorzysta chusta kobieca to pamiątkowy i ważny element stroju po dziś dzień. Knajpy, które posiadają klimat góralski, zwłaszcza w Zakopanem kelnerki noszą spódnice kwiatowe. Ubrania produkowane w klimacie nowoczesnym, słowiańskim są ubierane często przez kobiety, mężczyzn na co dzień, ze względu na kulturę. Natomiast tradycyjne stroje są godnością i honorem dla mieszkańców, strojem większych, świątecznych uroczystości. Szczegółowy i zauważalny element to haftowane wzory i kwiatowe nadruki na tkaninie. Kultura słowiańska to nie tylko góralski strój, ponieważ dzieli się na regiony: Spisz, Podhale, Łemkowie, Orawa Polska i Słowacka. Krakowski strój, również po części jest jednym z tego typu ubrań, ale należy już do innej części ludowej.

Tkanina odzieży słowiańskiej

Tkanina odzieży słowiańskiej, kobieca charakteryzuje się orientalno- kwiatowym wzorem w zieleni, czerni, niebieskim, białym, złotym, czerwonym i bordowym. Wzorzyste chusty, spódnice, białe haftowane koszule, skarpetki i buty kierpce. Chłodne dni to założenie bezrękawnika, kożuchu ze skóry lub najczęściej z wełny ze wzorzystym haftem. Kobiety nosiły dodatki z biżuterii, które dalej pozostały z nimi w tradycji, w postaci czerwonych lub kwiatowych korali.

Męska tkanina to natomiast białe lub czerwone wełniane spodnie, które posiadają haftowany wzór. Koszula biała haftowana, pas skórzany, buty kierpce i kapelusz czarny z piórkiem. Na chłodne dni zakładali płaszcze, najczęściej wełniane ze wzorzystym haftem.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty ubrań słowiańskich na:

Słowiański element garderoby słowiańskiej

Słowiańska odzież to przede wszystkim orientalne i kwiatowe wzory haftowane i drukowane. Spódnica, spodnie i koszula to coś pod typ klasycznych elementów garderoby, które są charakterystyczne dla tego regionu. Pamiątkowe chusty u starszych babć, pozostają w wielu miejscach, zastępując czapki. Mężczyźni wybierają kapelusze lub czapkę kaszkiet. Kożuchy z włosem wełnianym to piękny, zdobiący element zimowy. Każdy element jest jednoznacznie kojarzący się ze wsiami, górami i łąkami tych pięknych okolic zamieszkiwanych przez przodków.