Wybierając mieszkanie lub planując budowę domu, mało kto poświęca dostatecznie dużą uwagę do rozmieszczenia okien w domu. Jest to poważny błąd, ponieważ to ile światła i o której porze wpada do określonych pomieszczeń, ma kluczowe znaczenie w przypadku komfortu korzystania z nich. Okna skierowane na wschód zupełnie inaczej spiszą się w przypadku kuchni, a inaczej gdy będą to okna w sypialni. Jak więc powinno się rozłożyć okna w domu, aby możliwie najlepiej i najefektywniej wykorzystać naturalne słoneczne oświetlenie?

Okna w sypialni

Specjaliści od zdrowego snu i architekci budowlani zalecają, aby okna w sypialni były skierowane w kierunku wschodnim. Budzenie się wraz ze słońcem i jego poranne promienie bardzo pozytywnie oddziałują na nastrój człowieka. Inaczej to wygląda, jeśli mówimy o sypialni dziecięcej, ponieważ służy ona również jako pokój dzienny, w którym maluchy będą się uczyły i bawiły. Z tego powodu w przypadku dziecięcych sypialni zaleca się, aby okna były skierowane w kierunku południowo-zachodnim.

Jakie światło w kuchni i salonie?

Kuchnia jest miejscem, które najmocniej ze wszystkich innych będzie się nagrzewało. Obecność palników, piekarnika i innych sprzętów kuchennych, które generują ciepło, samo w sobie wystarczy, aby odpowiednio ją nagrzać. Z tego powodu kuchnia powinna być miejscem zacienionym, aby nie była nagrzewana dodatkowo światłem słonecznym. Ideałem jest kierunek północny lub wschodni.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku salonu, który jest pomieszczeniem rekreacyjnym, mogącym służyć właściwie cały dzień. Z tego powodu zalecane jest go oświetlanie w maksymalnym przedziale czasu. Z tego powodu najlepszym wyjściem jest, gdy posiada on okna nawet na dwa różne kierunki.