Większość z nas wie, jak w ponure dni wygląda salon. Jest szarawo, często potrzeba dodatkowego źródła światła, żeby móc swobodnie funkcjonować. Z tego też powodu wielu z nas stara się znaleźć dobre lampy, zapewniające mnóstwo jasnego światła, będące jednocześnie stylowym wyposażeniem wnętrza. Wszak nie potrzebujemy jedynie czegoś, co będzie stanowiło standardowe oświetlenie dla domu, ale sprzętu nadającego otoczeniu odpowiedniego tonu. Odpowiednia aranżacja przestrzeni jest w tym wypadku bardzo ważna, choć nie tak trudna jak się początkowo wydaje.

Najważniejsze jest takie dobranie lamp w pokoju dziennym, aby niezależnie od pogody za oknem, budowały one właściwy nastrój. Czasami zdarza się też, że pragniemy połączyć przyjemne z pożytecznym, więc instalujemy takie oświetlenie do salonu, który będzie pomocne również przy pracy. Idealnie do tego celu nadają się lampy wiszące bezpośrednio nad stołem. Posiadają one proste kształtu z typowymi osłonami, ale też wijące się formy oplecione wokół drewnianej belki. Obecnie na rynku dostępnych jest również wiele modeli lamp stojących, które nadają się do oświetlenia kąta, gdzie lubimy poświęcić się lekturze ulubionej książki.

Jeżeli zaś planujemy urządzić pokój dzienny w bardziej klasycznym stylu i pozwala nam na to miejsce, możemy skusić się na zainstalowanie w nim żyrandolu. Różnią się one od nowoczesnych, lekkich i małych lamp, które wybierane są przez większość projektantów wnętrz. Mają one jednak tę zaletę, że są w stanie dobrze oświetlić sporej wielkości pomieszczenie i nadać mu specyficzny nastrój, dzięki refleksom światła.

W zależności od tego, na co się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, żeby zachować konsekwencję i nie mieszać stylów. Jeżeli pragniemy posiadać lampę wiszącą, powinniśmy do niej dobrać jakieś słabsze, bardziej klimatyczne źródło światła, które mogłoby budować nastrój w czasie spokojnych wieczorów, kiedy nie przyjmujemy żadnych gości i spędzamy je w gronie rodziny, oglądając telewizję i cieszą się relaksującą rozmową. Żyrandol w tym wypadku będzie przeszkadzał, stąd warto go instalować tam, gdzie wiemy, że przyjmować będziemy gości, nie zaś leniwie wypoczywać.