Często mówi się, że zabiera się pracę do domu albo że nie można się oderwać od pracy nawet w domu. Dla wielu osób, które chciałyby rozdzielić życie zawodowe od prywatnego, to duży problem. Są jednak tacy, którzy uważają, że najlepiej pracuje się we własnych czterech kątach, gdzie nikt nie patrzy na ręce i gdzie można pracować według własnych zasad.

Z takiego rozwiązania korzystają szczególnie przedstawiciele wolnych zawodów, którzy muszą przystosować jedynie fragment przestrzeni do własnych celów. lekarze, prawnicy czy tłumacze często przerabiają pokój na gabinet. Mogą tam pracować w ciszy i skupieniu, z dala od hałasów całego świata. Również przedstawiciele innych szanowanych zawodów, jak pisarze, profesorowie czy krytycy, wybierają w domu pomieszczenie, w którym poświęcają się kontemplacji i prowadzeniu badań.

Podobnie jak każda praca w domu, także i w tym przypadku należy zadbać o odpowiedni klimat i wrażenie, jakie wywiera się na odwiedzających. Klasyczny wystrój sprzyja ukazaniu dostojeństwa i dobrego smaku oraz elegancji. Ciężkie, dębowe meble nadają przytulności wnętrzu, zaś masywne biuro ustawione w centralnym punkcie przy oknie skupia uwagę. Świetnie sprawdzają się jako gabinety prawników i profesorów.

Inaczej wygląda sytuacja z nowoczesnym stylem, gdzie stawia się na ergonomiczność i przestrzeń. Dużo światła oraz miejsca dla gości. Szczególnie gabinety lekarskie i dentystyczne wiele zyskują na sterylnym wyglądzie sal oraz klimatycznym holu wejściowym, gdzie pacjenci oczekują na zabieg. Najlepiej też działają w interesie tłumaczy, którzy to zajmują się wszelkiego rodzaju dziedzinami.

Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest wygoda i komfort posiadacza przez dostosowanie otaczającej go przestrzeni do cech osobowości, jaką posiada. Dzięki temu jego naturalna charyzma i wdzięk będą współgrały z przesłaniem i wrażeniem, jakie pragnie on wywołać na odbiorcach. Wykonywany zawód jest niezwykle ważnym wyznacznikiem tego, w jakim stylu urządzić przestrzeń, nie powinien jednak stanowić absolutnego kryterium, wyznaczającego indywidualne standardy.