Ludzie oceniają nas bardziej po wyglądzie, mimice, gestykulacji niż po tym, co mówimy – jest to udowodnione naukowo. W pracy jest to jeszcze bardziej ważne, gdyż nasz osobisty styl wpływa na to, jak odbierają nas zarówno współpracownicy, jak i klienci. Dlatego warto zadbać, by strój do pracy spełniał wymogi profesjonalnego ubioru.

Stylizacja do pracy nie polega jednak na noszeniu garsonki i białej koszuli. Tak naprawdę taki strój sprawdza się jedynie w bardzo wymagającym środowisku. W pracy biurowej idealnie sprawdza się za to styl zwany smart casual, czyli z języka angielskiego luźny strój formalny. Oznacza to odzież na tyle szykowną, by dać nam poczucie profesjonalizmu, ale jednocześnie wygodną do noszenia przez cały dzień.

Jak wygląda klasyczna garderoba smart casual? Znajdą się tam elementy, które świetnie odnajdą się również w innych stylizacjach. Będą to białe koszule oraz koszule we wzory, klasyczne jeansy, luźne kardigany, proste koszulki, marynarki, spódnice ołówkowe. Taka baza pozwala na nieskończoną liczbę stylizacji. Przy czym dowolny strój można w łatwy sposób uczynić bardziej formalnym – na przykład dodając eleganckie szpilki czy biżuterię.

Przy klasycznej, prostej garderobie możliwości stylizacji jest bardzo dużo, wystarczy pobawić się dodatkami. Teraz wystarczy jedynie zadbać o odpowiedni makijaż i fryzurę. Nasz makijaż nie powinien rzucać się w oczy, unikamy więc ciężkich, ciemnych czy kolorowych cieni do powiek oraz krzykliwych kolorów szminek. Chodzi o to, by nasz wygląd nie odciągał uwagi od tego, co mówimy. Warto więc zachować mocniejszy makijaż na wieczorowe wyjścia. Warto skupić się na nawilżeniu i blasku skóry, delikatnym podkreśleniu urody oraz ochronie przeciwsłonecznej – jest to szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim.

Niezależnie od indywidualnego stylu, warto przemyśleć swoją garderobę do pracy i zadbać, by była ona dobrej jakości. W końcu to w pracy spędzamy większość dnia, więc dobry wygląd zapewni nam lepsze samopoczucie i energię do działania.